O naszym Muzeum
Muzeum Sztuki Dziecka gromadzi rzadkie i cenne przykłady sztuki dziecięcej, które powstają w działającej od 1965 roku pracowni palstycznej.
W jego pokaźnej kolekcji znajduje się ponad 5000 prac.
Wśród muzealnych eksponatów znajduje się także dziecięca twórczość otrzymana z innych ośrodków oraz od osób prywatnych. Zbiory udostępniane są do celów naukowych i badawczych. Prace prezentowane są na wystawach stałych i okresowych, w kraju i za granicą (Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Kanada i Brazylia, itp.) Kolekcje Muzeum oprócz walorów estetycznych mają inną, nadrzędną wartość – są okazją do powtórnego spojrzenia na otaczający nas świat z dziecięcą wrażliwością.
Rola Muzeum Sztuki Dziecka
Powszechnie spotykamy się z bardzo wdzięczną, często wzruszającą twórczością dziecięcą, która jest obiektem zainteresowania pedagogów, gdyż mówi o dziecku, jego psychice i rozwoju. Jednak przykłady dziecięcej sztuki powstają jedynie tam, gdzie dzieciom stworzono ku temu sprzyjające warunki. Tworzone są wówczas dzieła oryginalne, niezwykłe, godne wystaw profesjonalnych.
Przykłady sztuki dziecięcej warto gromadzić i demonstrować na wystawach, traktować jako uzupełnienie zbiorów sztuki profesjonalnej i część kultury narodowej. Rolę tę pełni Muzeum Sztuki Dziecka. Jest ono ważnym uzupełnieniem działalności Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego z jego zbiorami sztuki ludowej. Takie muzea posiada wiele krajów świata, gdyż poza atrakcją dla zwiedzających, demonstrowane tam kolekcje są kopalnią wiedzy dla specjalistów z różnych dziedzin. Są inspiracją dla nauczycieli, a często dla artystów. Muzeum jest rodzajem ośrodka metodycznego dla poszukujących inspiracji do swojej pracy z dziećmi.